Истакнат кардиолог од Скопје, проф. др. Д-р Лујза Груева, една од најголемите експерти и дијагностици во регионот и пошироко, со прекар „Македонска доктор Хаус“ во нејзината матична земја, неодамна работи во болница во Пула. Овој врвен лекар кој зрачи со заразна позитивна енергија е дефинитивно нов ас во ракавот на управата на болницата во Пула, која интензивно работи на привлекување медицински персонал  надвор од Хрватска, пишува Глас на Истра.
Специјалист интернист и субспецијалист за кардиологија, др. Груева, по 30 години работа во Скопје, каде ја водеше катедрата и имаше статус на почитувана професорка на тамошниот медицински факултет, во екот на нејзината кариера, таа буквално одлучила преку ноќ фундаментално да го промени својот личен и професионален живот. Таа го заменила клиничкиот центар со општата болница во Пула и – не жали!
Навистина, таа е воодушевена од Истра и Пула, со кои се за вљуби во прв поглед, и открива дека Хрватска отсекогаш била една од нејзините омилени земји во кои еден ден би сакала да живее. Пресудело морето и чистиот воздух, признава Д-р. Груева, која веќе не можела да го поднесе огромното загадување на воздухот во Скопје и неподносливите гужви.

Се’ започна со интервју со доктор од Македонија, кој работи во болница во Дубровник веќе пет години. Тој направи одлична работа, и јас бев љубопитна какви документи ми требаа, доколку случајно би решила да се преселам и да работам во Хрватска. Целата потребна документација ја решив многу брзо и набргу потоа го положив хрватскиот јазик во Скопје, и тоа беше тоа“, вели доктор Лујза Груева. Помислив зошто да не се јавам и одлучив да пробам. Преку пријател стапив во контакт со директорот на болницата, др. Ирена Хрстиќ и на првото интервју сè се совпадна. Директорката ме воодушеви со нејзината енергија и пристап, и знаев дека Пула е мојот избор“ – вели д-р. Груева, на која исто така и биле понудени работни места во Загребско Ребро, а понуди дошле и од Риека и Сплит.

Во Македонија ја нарекоа Др. Хаус, затоа што се чини дека го има „шестото сетило“ – секогаш ги гледала пациентите комплексно и во комплет.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.