Австралија одлучи да го намали бројот на доселеници, а исто така им забранува на новородените жители да живеат во најголемите градови во првите три години по пристигнувањето.

Премиерот Скот Морисон, се надева дека овој потег ќе ја намали фрустрацијата на граѓаните, огорчени од цените на становите и куќите и метежот на градот, кој многумина го гледаат како резултат на порастот на населението.

Ова е практичен проблем што Австралијците сакаат да го решат”, изјавил Морисон, откако објави дека годишниот број на имигранти ќе се намали од 1 јули на околу 160.000 луѓе, од сегашните 190.000. Оваа мерка ќе биде во сила следните четири години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.