Сите ја знаеме старата изрека: “Името е судбина.” Дали е навистина така или е во прашање обично суеверие, не знаеме, но кога ќе го откриете значењето на своето име и ќе дознаете дека тоа претствува заштита од самиот Бог, сакале или не, ќе се чувствувате посигурно.

Се верува дека Господ посебно ги чува сите оние кои ги носат следните имиња: Душан – Душа и дух, врзано е за празникот Духови. Аранѓел -Архангел – заповедник на ангелите. Лазар – Оној кому Бог му помага. Богдан – Дар од Бога, обично ова име се дава на деца кои се долго чекани.

Аврам – Возвишен татко, според библискиот прататко Аврам. Ана – Божјата милост, благодарност. Во Русија името Ана ја означува онаа која ќе се роди повторно, и е свето име на Богородица. Анастасија – Име што значи воскресение, обично се дава на девојчиња кои се родени околу Велигден. Ангелина – Божји гласник, ангел.

Лидија – Родена од Бога. Кристина – Доаѓа од името на Исус Христос. Теодора – Подарок од Бога. Тодор – Дар од Бога

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.