Кинескиот милијардер и основач на Алибаба, Џек Ма поминал време во најпопуларниот клуб во Белград, а видеото ексклузивно го објавува српски Информер.

Џек Ма одамна не е виден во јавноста, а се шпекулира дека дошол во Белград да ги разгледа можностите за инвестирање во Србија, но најпрвин времето го поминал во  познатото белградски кабаре клуб „Лафајет“.

Како што може да се види на видеото, популарниот милијардер присуствуваше на кабаре перформанс кое се изведува во овој клуб кој е познат по тоа што организира добри забави, а Џек Ма не беше сам туку во друштво на пријатели.

Кинескиот милијардер држи прскалка во рака и се забавува како и сите обични луѓе. Како што дознаваме од извор близок до организаторите на неговото доаѓање, тој планира да инвестира во Србија:

– Дојде да ги „почувствува“ можностите за инвестирање, а патем сакаше да провери и каков е ноќниот живот. Нема да остане долго, но веќе има шпекулации за негово враќање – кратко изјавил изворот.

Џек Ма е кинески претприемач и некогаш најбогат човек во Азија, а сега е претседател на Одборот на директори на Alibaba Group.

Во мај 2014 година, американското финансиско списание Fortune објави листа на „50 најголеми светски лидери“, а директорот и претседателот на Одборот на директори на Alibaba Group беше рангиран на 16-тото место на листата на оние кои „го прават светот подобар место за живеење“.

Од август 2014 година, Блумберг го процени неговиот имот на 21,8 милијарди американски долари, што го прави најбогатиот човек во Кина.

А според последните податоци на американскиот бизнис магазин Форбс, богатството на Мао се проценува на 25,5 милијарди долари и се наоѓа на 57 место на листата на најбогати луѓе во светот.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.