Љубовна двојка одлучи да ја прослави својата венчавка и покрај ужасите и пустошењата што ги остави руското бомбардирање во градот. Лекар и медицинска сестра се венчаа, а претходно понудија бесплатно лекување на целото население.

Настја Грачева и Антон Соколов на 3 април решија да се венчаат. Нивната венчавка се одржа во дворот на бомбардирана зграда во нивниот град Харков. Всушност, парот живее во Украина, каде што руската инвазија продолжува да носи ужас и уништување; но тие одлучија да не чекаат ниту еден момент повеќе и избраа да се венчаат и покрај тоа што нивната земја е уништена од бомбите.

Во видеото објавено на Твитер од Марија Авдеева, членка на Европската експертска асоцијација, младенците изгледаат среќни и заљубени и покрај тоа што урнатините што ги опкружуваат постојано ги потсетуваат на трагедијата што ја погодува нивната татковина.

Свадба во град постојано бомбардиран изгледа вака: фотографска зона во позадина на уништена историска зграда и бомбардиран центар на градот, церемонија во метро. Ова е силна порака до светот: Харков се противи и живее, напиша Авдеева.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.