Германија се наоѓа на средина на листата, а од државите кои се на листата со најголеми плати највеќе се европски.

Порталот Top Men’s magazine објави листа на топ десет држави во кои работниците имаат најголеми плати. Да нема забуни се работи за просечната нето плата, односно делот кој останува по одбивање на сите даноци, придонеси итн.

На прво место се САД со околу 190.000 денари, на второ место се Луксeмбург со околу 180.000 денари, па Норвешка со околу 155.000 денари се наоѓа на третата позиција.

Понатаму следуваат: 4. Швајцарија – околу 154.000 денари, 5. Австралија – околу 146.000 денари, 6. Германија – околу 144.000 денари, 7. Австрија – околу 144.000 денари., 8. Канада – околу 136.000 денари.

Деветото и десетото место им припаѓа на Шведска и Франција со околу 133.000 денари.

Во овие земји може да најдете работа со македонски пасош

Македонците кои не поседуваат некој од европските пасоши, сега ќе можат да работат во Норвешка, Шведска и Германија.

За да се замине во Шведска, потребен е само пасош, а останатите услови се договараат со работодавецот. Според претставникот на Шведската амбасада во Хрватска, за во скандинавската земја не постои иселеничка виза. Доволно е само еден член од семејството да најде работа и потоа може да ги повлече и останатите членови.

Речиси идентично е и заминувањето во Норвешка. Таму се работи 7,5 часа дневно, а работниците добиваат 30 дена одмор.

Во продолжение дефицитарните кадри во овие земји

Германија: ИТ, Машински инженери, Електорничар, Електричар, Електроинсталатер, Водоинсталатер, Лекар, Медицински сестри и Негуватели на стари луѓе и болни деца.

Шведска: Стоматолози, книговодители, Кувари, Пекари, Молери, Градежни техничари и инженери, Електроинженери, ИТ Сектор

Норвешка: Кувари, Пекари, Градежни техничари и инженери, Медициснки сестри и лекари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.