Познатата либанска порно глумица Миа Калифа деновиве добива закани од ИСИС поради што престанала да снима филмови за возрасни. Порно филмот снимен со муслимански хаџиб ѝ донел голема популарност, но ѝ донел и големи маки. Поради тоа одлучила да престане со снимањето на вакви филмови. Освен што има закани од ИСИС, Калифа вели дека на Блискиот Исток чувствувала притисоци од сите страни, а и нејзините родители се откажале од неа. Луѓето од ИСИС во меѓувреме ја „фотошопирале“ нејзината фотографија на која и ја отсекле главата. Сега Миа живее во страв.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.