Откако во вторникот ноќта беше опожарена куќата на семејството Арсоски од Кичево, без покрив над глава останаа три членото семејство и нивните родители. Од пожарот бил зафатен целиот горен спрат на куќата со изгорена цела покуќнина во него и настаната е за среќа само материјална штета.

Апелираме до сите хумани граѓани, фирми, институции, oпштина Кичево, да застанеме рамо до рамо и заеднички да се сплотиме во рамките на можноста да помогнеме со финансиска поддршка за возобновување на нивниот дом за катастрофалната загуба која го снајде ова семејство.

Во прилог ви ги доставуваме трансакциските сметки кои се веќе активни за донации:

Tрансакциската сметка за донации од Македонија:

ИМЕ ПРЕЗИМЕ: Цанко Александар Арсоски
Ул. на лице: Арсо Војвода бр.41 – Кичево (доколку е потребна)
Т-ска сметка: 210-5017359081.69
Банка: НЛБ Банка АД Скопје
Цел на дознака: УПЛ
Повикување на бр: 2404983433015

Трансакциска (девизна) сметка за донации од дијаспората:

Name/Surname: Aleksandar Arsoski
Street: Ul.Arso Vojvoda br.41 Kichevo
IBAN Code: MK07210501735908169
Bank details: NLB Banka AD Skopje
Bank Address: Majka Tereza br.1
Country: Macedonia
SWIFT: TUTNMK22

Да бидеме хумани и да помогнеме на семејството Арсоски повторно непречено да живее во својата семејна куќа, надминувајќи ја трагедијата која го потресе градот и околината.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.