Кралицата Елизабета ги прими и двете дози од вакцината против Ковид-19, објави „Пипл“. Кралицата и сопругот принцот Филип ја добија првата доза во јануари, потврди тогаш Бакингемската палата, а монархот, наводно, ја добила својата втора доза во одреден момент пред нејзиното прво јавно појавување од 2021 година на почетокот на оваа недела. Сè уште не е познато дали принцот Филип, кој неодамна беше подложен на операција на срцето, ја примил втората доза на вакцината.

Кралицата во средата го посети Меморијалот на воздушните сили CWGC во Сари, за да го прослави стогодишнината на Кралското австралиско воено воздухопловство. 94-годишниот монарх не носеше маска за лице, но церемонијата беше социјално оддалечена, пренесува Пипл. Упатствата на владата на Велика Британија не бараат да се носат маски на отворено. Кралицата изгледаше добро расположена и носеше пролетен соодветен, зелен фустан од твид, соодветна шапка и бисери со потпис за таа пригода.

Кралицата ги охрабри другите да се вакцинираат за време на видео повик со здравствените власти на Велика Британија во февруари, како што пренесува Sky News.

Откако сте ја ја примиле вакцината, имате чувство, знаете дека сте заштитени, што мислам дека е многу важно, рече таа.

Колку што можев да сфатам, тоа беше прилично безопасно. Беше многу брзо и имав многу писма од луѓе кои беа многу изненадени од тоа колку беше лесно да се вакцинирам. И вакцината – воопшто не боли , додаде таа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.