Осум крадци маскирани во полициски униформи украле над 700 килограми злато во вредност од 32,2 милиона долари на аеродром во Сао Паoло.

Тие влегле во товарниот терминал со два полициски автомобила и ги принудиле вработените на аеродромот да ги наполнат камионите со злато, со помош на виљушкар.

Разбојничката акција траела 2,5 минути.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.