Бред Пит доби заедничко старателство над своите деца со Анџелина Џоли по долга судска битка.

По неколкумесечно сведочење од сведоци и експерти за детски услуги кои разговарале со своите деца, судијата Џон Одеркирк, наводно, ги ставил јасно ставовите за пресудата. Педесетгодишниот актер скоро пет години се бори во судскиот систем за да добие еднакви права на шесте деца што ги дели со неговата поранешна сопруга.

Многу му олесна. Неговата единствена желба е да поминува повеќе време со децата – рече изворот за „Пејџ Шест“.

Џоли и Пит се родители на шест деца, од кои пет се малолетни: Медокс (19), Пакс (17), Захара (16), Шајло (14) и близнаците Вивиен и Нокс (12).

Имаше значителна промена во договорите за старателство заснована врз исклучително деталната одлука на судијата – изјави изворот.

Бред само се обидуваше да поминува повеќе време со своите деца и беше јасно дека Анџелина стори сé за да го спречи тоа – рекол изворот.

Ова судење траеше неколку месеци и имаше тони сведоци, експерти, терапевти и други луѓе кои беа со децата и околу нив, а одлуката се темели на ова – додаде упатениот.

Актерката (45), наводно, ќе ја продолжи својата правна битка и рече дека пресудата на судијата е повеќе „пробна одлука“.

Заедничкото старателство не е прашање на кое се спротивставува Анџелина, имаше и други прашања што ги загрижуваа, но судските постапки се затворени и запечатени – рече изворот.

Анџелина се обиде да отпушти приватен судија кој беше ангажиран да одлучува за случајот во документот доставен до Вториот апелационен суд во Калифорнија во понеделникот, што изненади многумина.

Адвокатите на Анџелина тврдат дека судијата „не го разгледувал соодветно придонесот кон нивните искуства, потреби или желби“, што го крши државниот кодекс што им овозможува на малолетниците од 14 до 17 години да сведочат.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.