Дел од накитот на кралицата Елизабета ќе наследи Камила Паркер, новата кралица, додека се верува дека принцезата Шарлот ќе го добие омилениот накит на кралицата.

Кејт Мидлтон често е видена како носи накит од кралското семејство, најчесто накитот на покојната принцеза Дијана и покојната кралица Елизабета Втора.

На погребот Кејт ги искомбинира обетките со црна облека во знак на жалост за кралицата, а на бдеењето ги носеше и обетките на принцезата Дијана.

Кралицата имала богата колекција на скап накит, која се состои од бројни скапоцени камења, дијаманти и бисери, а многумина се заинтересирани кој ќе ја наследи нејзината колекција вредни предмети.

Прва во редот за поседување на скапиот накит е новата кралица Камила Паркер.

„Постои хиерархија за сето ова“, рече кралскиот експерт Кети Никол за ЕТ во интервјуто.

„Кралицата придружничка го добива првиот избор од накитот на кралицата. А после тоа е принцезата од Велс, се разбира, Кејт Мидлтон. Војвотката од Сасекс, сигурен сум дека некогаш ќе дојде по накит, но таа е многу подалеку во редот“.

Треба да се запомни дека накитот на круната, заедно со нештата како Царската државна круна, како и одредени кралски резиденции, припаѓаат на нацијата, а не на самите поединци. Приватната колекција на кралицата е друга работа.

„Клучната разлика помеѓу накитот на круната и приватната колекција на кралицата е тоа што знаеме многу помалку за приватната колекција“, објасни Никол.

„Ова се подароци дадени на кралицата за време на нејзиното владеење, но накитот на круната му припаѓа на монархот. Тие се предадени од монарх на монарх во доверба за нацијата. Значи технички, тие му припаѓаат на монархот, но монархот не му е дозволено да побегне со накитот на круната. Тие остануваат чувани во Лондонската кула безбедна за нацијата, а кога ќе умре некој монарх, накитот на круната веднаш му се предава на нивниот наследник“.

Исто така, тешко е да се одреди паричната вредност на приватната колекција на кралицата, од очигледни причини.

„Иако накитот на круната може да се вреднува во милијарди, проценувањето на вредноста на приватната колекција на кралицата е многу потешко, едноставно затоа што не го знаеме секое парче од нејзината колекција“, рече Никол.

„И, исто така, како можете да ставите цена на нешто што можеби и било дадено од светски лидер или крал, кралица или цар или царица пред 40, 50 години? Овие дела имаат толку големо значење, историско значење, и многу е тешко да се стави цена на нив“.

„Сигурна сум дека има златари кои би можеле да ја состават личната колекција на кралицата врз основа на она што го видовме, а тоа се дијадеми полни со бисери и дијаманти“, продолжи Кети:

„Но, со оглед на тоа што се подарени на нашата покојна кралица, невозможно е да се вреднуваат. Тие се едноставно бесценети“.

Можеби едно од најпосакуваните парчиња накит во приватната колекција на покојната кралица е вереничкиот прстен со кружен дијамант од три карати со кој принцот Филип го постави прашањето на 8 јуни 1947 година. Приказната вели дека Филип користел дијаманти од дијадема што припаѓала на неговата мајка, принцезата Алиса од Бетенберг. Имаше еден проблем со прстенот, тој беше преголем за прстот на кралицата. Но, тие ја променија нејзината големина токму на време за објавата за свршувачката на парот во палатата.

Кети вели дека прстенот можеби и припаѓа на принцезата Шарлот.

„Кој и да го добие ќе има многу посебно парче накит, а можеби тоа ќе е принцезата Шарлот“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.