Првпат откако „Форбс“ прави листа на најбогатити во Русија, на првото место се најде Сулејман Керимов, сопственик на компанијата за производство на злато „Полиус“.

Имотот на семејството на сенаторот од Дагестан, Сулејман Керимов, се проценува на 24,7 милијарди долари и се зголеми за 1,7 милијарди од почетокот на денот, пишува „Форбс“.

Керимов го надмина Владимир Потанџин од компанијата „Норникеj“ на списокот, чие богатство се проценува на 24,6 милијарди долари.

Владимир Лисин (Новолипетски металуршки погон) е на третото место на листата на најбогати Руси со 21,9 милијарди долари.

Пробивот на списокот на Керимов му овозможи да забележи рекорден скок на цената на златото на пазарот.

54-годишниот Керимов е долгогодишен бизнисмен, политичар и филантроп, кој има своја фондација повеќе од деценија.

Иако е најбогат во Русија, тој се наоѓа само на 56 место на најбогати луѓе во светот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.