На денешен ден во 1937 година, Патријархот Варнава во Белград го фрлил светиот крст во смрзнатата Сава. Крстот бил изработен од мраз од страна на една белградска ледарска фирма.

Бидејќи било вонредно студен ден, верниците го чекале крстот во групи во чамци, а од вкупно 12 чамци, прва до крстот стигнала групата на охриѓани.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.