Инфлуенсерката Кристина Кика Ѓукиќ си го одзеде животот на 8-ми декември 2021 година, а нејзината мајка Наташа Ѓукиќ Величковиќ најде сила да зборува за загубата на нејзината сакана.

Имено, таа во вториот дел од нејзината болна исповед рекла дека починатата гејмерка го изгубила својот татко кога имала две години.

Нејзината исповед ја пренесуваат српските медиуми:

-Секогаш се издвојуваше од другите деца, на две години почна да игра игри, прво „Фарма“, потоа играше „Зума“. Подоцна имаше и други игри за кои беше потребен малку помоќен компјутер. Го купивме и тоа, а потоа му додадовме компоненти. Почнала да снима на 15 години, а една година подоцна станала позната. Таа е единствената девојка од Балканот која била во Копенхаген на натпреварот за игри CS GO, објаснува нејзината мајка и додава дека Кика можела да стрима 40 часа.

-Ја прогонуваа два милиони луѓе, го испија она малку душа. Не можеше да спие, се консултиравме со психијатар, беше и психолог со психотерапевт. Ѝ беше препорачано да зема бенседин наутро и навечер. Колку и да се трудеше, тоа ја изеде. Полека ја убиваше. Ја испија душата што ја имаше, објаснува Наташа и додава дека Кика го поминувала денот спиејќи и работејќи.

-Кога ќе се скара со своето момче, ќе си ја изгребе раката и ќе ја исценира на фотошоп како да си ги исекла вените и ќе каже „ќе се убијам“… Еднаш, кога се скарала со своето момче, се заканувала дека ќе скокне од мостот, а потоа чекала да се појави тој. Верувам дека така привлекуваше внимание. Таа веруваше дека ќе задржи некој така. Не би се самоубила на мојот роденден, вели несреќната мајка.

Како што истакна, во моментов не може никого да обвини за смртта на нејзината ќерка бидејќи истрагата е во тек.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.