Јелена Карлеуша неодамна упатила апел до сите родители да ги вакцинираат своите деца, а сега заврши на суд поради тоа.

Група загрижени родители поднеле кривична пријава против Јелена поради ширење на страв и паника за појавата на епидемијата на морбили.

Творците на друштвените мрежи објавиле дека ќе се бришат групи, профили и секаков вид пропаганди кои ќе бидат објавени, а најновите одлуки на Фејсбук и Инстаграм вклучуваат и бришење на објави во кои се споменуваат било какви повици на насилство и недолична содржина, но и заговорници на избегнување на вакцини.

Бидејќи Карлеуша објавила ваков статус, може да ѝ се случи да остане без Инстаграм и Фејсбук профили.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.