Во 90-тите години, Карла Бруни (52) беше еднa од најдобрите манекенки во светот, заработувајќи милиони годишно на пистите за Диор, Версаче, Шанел и Сен Лоран, додека се дружеше со Мик Џегер, Ерик Клептон и Кевин Костнер.

Бруни дополнително го сврте вниманието на јавноста врз себе во 2008 година со бракот со тогашниот француски претседател Никола Саркози, со што стана прва дама на Франција. Облечена во Диор, Бруни беше веројатно најгламурозната прва дама од Џеки Кенеди.

Токму затоа, Карла е правата личност којашто може да оцени која од првите дами во светот може да ја наследат нејзината слава. Во однос на тоа, дали тоа може да биде сегашната прва дама на САД, Меланија Трамп, Бруни повеќе сака да разговара за Мишел Обама.

Па, Меланија е убава. Но, бев луда по Мишел Обама. Беше толку шармантна во животот и толку пријатна. Никогаш не сум ја сретнал Меланија. Тешко ми е да проценам некој што никогаш не сум го сретнал затоа што луѓето можат да бидат толку различни од нивниот имиџ. Кога сте во таа позиција, станувате многу параноични и исполнети со страв. Мислам дека стилот на првата дама не зависи многу од начинот на кој таа се облекува – тоа е повеќе атмосфера и што прави за луѓето. Вие имате моќ да им помагате на другите луѓе, и тоа се моите најдобри спомени. Значи … Мислам дека на Меланија ќе и се суди повеќе преку тоа. Го сакам она што Мишел Обама го направи за исхраната во Америка. Таа заврши одлична работа. Се надевам дека Меланија има повод… да им помага на другите луѓе – вели Бруни.

За годините како прва дама, Бруни споделува дека таа позиција носи голем притисок.

Да ви кажам право, кога мојот сопруг беше претседател, јас бев исплашена цело време – дека може да се случи нешто во светот, дека може да му се случи нешто. Бев под стрес за него. Но, се обидов да бидам професионална и кул. Јас не сум тип на жена што се вклучува деловно во саканата личност, па затоа не сакав да направам нешто погрешно – раскажува Бруни.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.