Каналите на Венеција станаа кристално чисти благодарение на отсуството на туристи и многу намалениот сообраќај, како резултат на карантинските мерки на Италија за справување со појавата на Коронавирус.
Сега може да се види дното на каналите, јасно се гледаат рибите додека пливаат низ каналите на градот на северната италијанска лагуна.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.