Актерката Весна Петрушевска ги демантираше Бугарите дека македонскиот јазик не постои и во стилот на нејзиниот колега Игор Џамбазов се придружи на кампањата со исплазен јазик.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.