Денес се слави православниот празник Архангел Михаил, а многумина во чест на овој светец имаат слава.

Архангел Михаил е „водачот на небесните војски“ кој секогаш се појавувал на местата каде што се појавувала Богородица, па затоа ја претставува небесната моќ и заштита на земјата.

Според црковното предание, ангелот Михаил прв се борел со злиот дух, а тоа име според црковното толкување значи „оној што е како Бог“. Во грчкиот јазик, зборот „арх“ значи главен, прво, а „ангелос“ значи гласник, ангел.

Архангел Михаил, првиот меѓу архангелите, на иконата е претставен како воин – војвода, со меч или копје во раката, а народното верување дека доаѓа и зема човечки души, кога кому ќе му дојде време.

На иконата понекогаш се гледа како тој ја победил Деница, го врзал со синџири и му ја ставил ногата на вратот. Се смета за чувар на православната вера и борец против ерес.

Постојат многу народни верувања за овој ангел. Велат дека ги посетува сите болни и ако му застане пред нозете – не е добро, а ако е кај главата – болниот ќе оздрави.

Се слави наесен, а според народното верување, тоа е затоа што кога светците ги делеле своите улоги, на Архангел Михаил му било дадено есенско и зимско време – време на зима и зимски маки. Се вели дека во тоа време Архангел талка низ светот облечен како просјак за да ги прекори неверниците и да им помогне на сиромашните.

Едно народно верување вели дека според временските услови на овој ден можете да одредите каква ќе биде годината. Се вели: какво е времето на Архангел Михаил, така ќе биде цела зима и пролет! Во некои делови овој ангел се слави и како заштитник на сточарите бидејќи се верува дека само тој може да ги избрка волците.

Дали Денот на Архангел Михаил ќе се слави со посна или мрсна трпеза зависи од тоа во кој ден се паѓа. Ако падне во среда или петок, тогаш треба да биде посно, а житото е задолжително.

На овој ден, се верува во народот, потребно е да се моли за исцелување, но и да се простат гревовите на сите неверници и тогаш ќе им се оствари најголемата желба – тие и нивните најблиски да бидат здрави.

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.