Автомобилската мафија е секогаш чекор пред производителите на сигурносни системи.Доказ за тоа е ова видео од Велика Британија.Во него се гледа како вешти крадци за само 60 секунди носат Мерцедес GLC чија вредност е 50.000 евра.

Кражбата се одвивала во 4 часот изутрина и тоа со насочуање на трансмитер кој го фаќа сигналот на клучот за возилото да запали без никаков проблем како со оригиналниот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.