Иако е повлечена од јавноста, Вилма Трајковска, сопругата на починатиот претседател на Македонија, Борис Трајковски е доста активана.

Таа е основач на ВИТРА, непрофитна и невладина фондација формирана во 2001-та година со цел да ја афирмира жената и нејзината улога за сестран развој на општеството. Таа исто така е основач на меѓународната фондација „Борис Трајковски“.

Повеќе на Женски магазин

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.