Филозофијата за подобрување на домот, Фенг Шуи, е одамна многу популарна, а има се’ повеќе луѓе кои веруваат во енергијата што владее со домот и се убедени дека има значително влијание врз квалитетот на животот и среќата.

Оваа античка кинеска вештина за украсување дома нè учи како да ја украсуваме секоја просторија, каде да држиме одредени предмети а каде не, и нè учи каде да заштедиме пари за да може да се размножуваат и да донесе финансиски просперитет во животот.
Наспроти сите замисливи претпоставки, фенг шуи вели дека идеално и единствено дозволено место за чување пари во домот е кујната.

Експертите на Фенг Шуи велат дека оваа соба има многу позитивна аура, но треба да бидете внимателни со декорацијата во неа.
Имено, препорачливо е да ставите некој паричен симбол во близина на местото каде заштедувате пари во кујната, како фигура на слон, но ако претерате со бројот на предметите, може да предизвикате контра-ефект, односно да привлечете сиромаштија наместо пари.

Потрудете се сите теглички и кујнски уреди да ги чувате во плакари или остава – никако во целата кујна, бидејќи секој детал за вишок дополнително ја блокира енергијата на парите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.