Побарувачката за велосипеди буквално експлодираше за време на пандемијата.

Во Европа, продажните бројки се дуплираат  од претходната година, објави малопродажниот гигант Декатлон.

Кина зборува за петкратно зголемување, пренесува SEEbiz. Производителите се соочија со потешкотии поради сложените ланци на снабдување, бидејќи повеќе од половина од одделните делови се увезуваат од Азија.

Производителот КТМ годинава продаде повеќе од 260.000 велосипеди, од кои 80 проценти се во Австрија и Германија, пренесува Виенскиот стандард.

Во налозите за нарачки има уште 250 000. Во првите недели по затворањето, продадовме повеќе е-велосипеди отколку во целата претходна година, вели Стефан Лимбрунер.

Шефот на најголемиот австриски производител на велосипеди има 15 проценти повеќе вработени во Метифофен отколку пред кризата. Наместо 800, тие произведуваат 1.000 велосипеди на ден, наскоро ќе има 1200.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.