Владата на Италија издаде наредба до граѓаните дека носењето маски на отворено е задолжително во целата држава, со цел да се спречи ширењето на вирусот Ковид 19.

Италија бележи постепено зголемување на новите случаи во претходните два месеца, иако бројките се уште се значително пониски во споредба со Франција, Шпанија и Велика Британија.

Исто така беше одлучено да се продолжи вонредната состојба до 31 јануари.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.