Премиерот на Велика Британија Борис Џонсон (56) и неговата вереница Кери Сајмондс (33) одредиле датум за венчавката.

Тие испратиле покани до семејствата и пријателите со датум 30 јули 2022 година, ги пренесе синоќа „Ројтерс“, пишувањата во весникот „Сан“.

Двојката се veri во 2019 година, но поради пандемијата, мораа да го одложат датумот на венчавка.

Џонсон и неговата свршеница го имаат синот Николас, кој е роден на 29 април минатата година и го добил името по еден од лекарите кои му помогнале на премиерот на Велика Британија да се опорави, додека минатата пролет се лекуваше од коронавирус.

Ова ќе биде трет брак на Џонсон. Тој првиот пат се ожени со Алегра Мостин-Овен во 1987 година, но се разведоа во 1993 година, по што се ожени со Марина Вилер.

Џонсон има четири деца од тој брак, а со Марина се разведе во 2018 година.

Кери Сајмондс досега не би била во брак.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.