Познатата српска писателка Исидора Бјелица почина вчера на 52-годишна возраст, по тешка борба со ракот на јајниците. Исидора секогаш зборуваше отворено за борбата против болеста. Бјелица беше во брак со драматургот Небојша Пајкиќ.

Првиот пат кога не знаев како да се справам со терапиите, му реков на сопругот: Пукај ми во глава, не можам повеќе! Не го поднесував добро тоа. Имав најлоша можна ситуација. Не сакам да ги лажам луѓето. Не сакам да зборам: Беше лесно, не е. Луѓето велеа дека ја користам болеста за маркетинг. Што требаше, да ги испратам наодите во јавноста за да ги уверам луѓето? Тука се очекува болната личноста да не се однесува нормално, да кука и слично?“, Се прашуваше таа.

Пред неколку дена, Исидора отпатува од Македонија, на клиника каде што се лекуваше најмногу во последните години.

Таа вчера допатува од Македонија и тие веднаш ја однесоа во болницата„ Свети Сава “ во Белград, каде што почина денес“, вели семејниот пријател.

Ракот на јајниците на Исидора е откриен во 2013 година, а оттогаш таа се бореше со сите сили и на секој начин против оваа болест, која и се врати дури четири пати.

Во октомври 2015 година, се покажа дека имав 77 метастази. Секој нормален ќе побудалеше, но јас решив да се борам до крај. Резултатите сега се никогаш подобри – кажуваше писателката и додаде:

Го сакам животот бескрајно, и покрај најстрашното страдање што го поминав. Можеби така научив колку е вреден. Ако некој ми рече што ме чека и што ќе издржам, јас би рекол дека жива личност не може да издржи. И тогаш гледам Вил и Лав, нивните тажни убави очи и знам дека морам да продолжам понатаму.Тие два пара очи ме држат, заради нив не се откажувам и повторно станувам.Кога мислам дека веќе не можам, ме гушкаат и јас добивам волја и сила. Децата и сопругот Небојша тие не ме пуштаат да се откажам “.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.