Деветгодишниот Лорент Симонс завршил средно училиште за една и пол година, а сега веќе е студент.

Тој смета дека светот нема разбирање за неговата интелигенција и затоа никому ништо не кажува. Лорент тврдел и дека ќе се запише на факултет на деветгодишна возраст, но другите му се смееле. Сепак, тој веќе студира и тоа на три престижни факултети, а автор на научна книга побарал негова помош за преработување на првата глава.

Екипа на хрватската телевизија „Нова“ отишла во Амстердам и направиле прилог за ова момче:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.