Еден работен час на милијардерот и иноватор Илон Маск чини 900.000 долари. Тоа го пресметале експерти, кои ја земале предвид неговата десет годишна плата и податокот кој самиот го изнел, а тоа е дека работи 120 часа неделно.

Вредноста на неговата компанија „Тесла“ се зголеми минатата недела за 11 отсто. Некои проценуваат дека Илон Маск заработил 1,43 милијарди долари. Во интервју за „Њујорк тајмс“, Маск зборувал за својот работен план, а пријателите одамна го советуваат да земе одмор. Слободна недела немал од 2001 година кога заболел од маларија, а имало периоди кога по три-четири денови не излегувал од фабриката.

Маск станал нов симбол за воркохолик, бидејќи на свадбата на својот брат присуствувал само неколку часови, а потоа се вратил во компанијата за да одржи состаноци.

Се претпоставува дека Маск е „тежок“ 23 милијарди долари, бидејќи неговите примања во SapceX не се познати. Имајќи предвид дека просечно работи 17 часови дневно, а во текот на десет години заработил 55,8 милијарди долари, тоа значи дека еден негов час вреди околу 900.000 долари.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.