Елон Маск успеа во уште еден свој потфат, го отвори првиот подземен тунел за превоз, со кој вели дека ќе се реши сообраќајот во Лос Анџелес.

Новиот тунел е долг 1,83 километри, ископан со помош на евтина и брза технологија за копање, развиена во неговата Boring Company.

Тунелот беше тестиран со брзина до 240 километри на час, а планирано е да функционира како брз автопат.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.