Елена Караџовска, веб администратор во Институтот за јавно здравје и ќерка на епидемиологот Жарко Караџовски, преку социјалните мрежи им се обрати, на како што напиша: „драгите безобразни новинари“, кои вчера објавувале вести за тоа зошто доцнат статистиките за коронавирус. Караџовска во статусот објаснува дека за разлика од новинарите кои излегуваат по кафани, слави, шетања, таа и нејзините колеги работеле за празници, викенди, дење и ноќе. Дополнително, таа додава: „Вие работите, односно имате тема за статија зашто некој Ви дава податоци, иначе ќе си пишувате за дневно-политички настани“.

Таа обвинува и дека не е се така како што новинарите известуваат, а целта според неа им е да креираат лоша слика за здравствените институции.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.