Некои материјали од домаќинството се дури и поефикасни во спречување на минувањето честички од стандардните Н95 и хируршките маски, вели последното истражување на универзитетот „Кембриџ“ и универзитетот „Нортвестерн“. Тие ја тестирале ефикасноста на различни ткаенини во филтрирањето честички со димензии 0,02 и 0,1 микрометар, кои имаат приближна големината како повеќето вируси, со брзина, споредлива со кашлање или отежнато дишење. Исто така ги тестирале и стандардните Н95 и хируршките маски, кои почесто се користат во здравствените установи.

Во тестирањето вклучиле сѐ, од маици и чорапи, кошули, чаршафи, фармерки, до вакуумски ќесиња за правосмукалки, за да утврдат кој тип маска е најефикасен во ловењето ултраситни честички што можат да содржат вируси како коронавирусот. Резултатите покажале дека повеќето ткаенини се ефикасни во филтрирањето на ултраситните честички.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.