Во македонското село Вевчани повеќе од 800 години се одржува карневал кој во првата половина во јануари ги носи посетителите во некоја поинаква реалност, известува BBC News за традиционалниот Вевчански карневал. Тие годинава имале свој фоторепортер на карневалот кој низ десетина фотографии ја доловил атносферата и дел од најинстересните маски.

Фото галеријата на BBC oд Вевчанскиот карневал може да ја погледнете тука.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.