На социјалните мрежи се шири видео на кое претседателот на Холандија, Марк Руте дава пример на граѓаните.

На видеото се гледа како Руте, се движи кон работното место возејќи велосипед, нешто што е незамисливо во македонија каде што се ангажира огромно обезбедување и се затвораат улици за да поминат владините функционери.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.