Google почна јавно да го следи движењето на луѓето во текот на пандемијата од коронавирус за да можат медицинските работници и останатите да ги користат тие информации во борбата притув вирусот.

Google во четвртокот објави извештај од 131 држава за тоа дали се намалите посетите на продавниците, парковите и останатите места за собири, откако многу влади наредија останување дома за да го спречат ширењето на коронавирусот.

Анализата на Google за податоците за локацијата на милијарди корисници на паметни телефони е нејголем сет на податоци достапен на здравствените работници за тоа дали се почитуваат мерките за карантин. Извештаите покажуваат графикони за посети на подземна железница, автобуси или железнички станици продавници и останати места во текот на периодот од пет недели.

Целиот текст на следниов линк.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.