Пандемијата на корона вирусот го смени работниот принцип на кој се навикнати многумина, така што има сè повеќе луѓе кои работат од дома. И, бидејќи се чини дека долгорочно ќе ја замениме канцеларијата со дневна соба, некои земји го сметаа ова како добра можност.

За да се оживее економијата и да се поттикне развојот, некои егзотични дестинации се претставуваат како земји од соништата од кои можете да работите од далечина. На списокот спаѓаат Барбадос, Јамајка, Грузија, Албанија, Мексико, пренесува „Culturetrip.com“.

Повеќето од нив нудат визи за шест до 12 месеци за сите оние кои имаат доказ за вработување, а некои дури бараат специфичен износ на приход.

Барбадос има најстроги критериуми. Оние што би сакале да аплицираат треба да докажат дека имаат годишен приход од најмалку 50.000 американски долари, а треба да платат 2000 долари за да се пријават преку Интернет. За семејството, таа апликација чини 3000 долари. На тој начин, тие можат да добијат гаранција дека ќе бидат во Барбадос една година.

Во други земји, сè е многу полесно. Во Бермуда, дозволено е да работите од далечина од таму за една година, а апликацијата за таа работа од соништата чини 236 долари. Ќе ви треба доказ за вработување или потврда дека студирате.

Во Европа, Естонија започна програма наречена „Виза за дигитални номади“. И за да уживате во убавините на оваа земја додека работите од таму, треба да имате месечна плата од 3.530 долари. Слично е и во Грузија, која ги прифаќа оние кои можат да докажат дека нивната плата е најмалку 3.504 долари. И ако сте прифатени таму, додека визата трае, ќе можете да патувате 90 дена во 26 европски земји кои припаѓаат на Шенген зоната.

На другиот крај на светот, во Мексико, таканаречените дигитални номади можат да останат во таа земја шест месеци со туристичка виза. И, ако сè уште сакате да останете таму, Мексико ви нуди едногодишна привремена виза, која може да се продолжи три пати.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.