Иако во САД доминантни се Католиците, сепак неколкумина ѕвезди во Холивуд се Православци.За некои навистина би се изнанадиле.

Манекенката Наоми Кембел има потекло од Јамајка. Но, за време на врската со милионерот Владислам Доронин ја прими православната вера и стана верник на Руската православна црква.

BEVERLY HILLS, CA – MARCH 04: Model Naomi Campbell attends the 2018 Vanity Fair Oscar Party hosted by Radhika Jones at Wallis Annenberg Center for the Performing Arts on March 4, 2018 in Beverly Hills, California. (Photo by Axelle/Bauer-Griffin/FilmMagic)

Православна е и Џенифер Анинстон.Таа по потекло е Гркинка и е активна на сите богослужби на грчката црква во САД.

Старлетата Ким Карадишијан е исто така Православка, по потекло од Ерменија. Таа редовно го честита Божик на 7 јануари.

Актерот Том Хенкс пак православната вера ја презеде од сопругата која е Бугарка. Тој дури и вели дека се пронашол во православието и смета дека тоа е негово духовно наследство.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.