Еден сопственик на домашен миленик во САД починал откако бил излижан од своето куче. Станувало збор за 63 годишен маж кој претходно немал никакви здравствени проблеми. Обдукцијата покажала дека станува збор за бактерија која се вика „capnocitofaga“ и која во устата ја носат сите кучиња и мачиња.

Тој најпрво имал симптоми слични на грип вртоглавица и болки во мускулите.Почнал отежнато да дише а му се појавиле и пликови. Иако бил хоспитализиран и дадени му се антибиотици човекот набрзо починал

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.