Колекционер од Хрватска ја понуди на продажба својата колекција на играчи од осумдесеттите и деведееттите години. Сите оние што растеле во тоа време сигурно ќе ги фати носталгија за детството и за она што си играле.

Во збирката има Монопол со имињата на градовите од Југославија,фудбалче, флипер, играта „врти врти“, кофичка за полевање, пласитчна чашка за крем, каубоец на коњ,пиштол на каписли, како и гума за пливање од Југопастика без која не се заминуваше на летување.

Ех, времиња…

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.