Каде лежи еврејската тајна на деловниот успех? Зошто толку многу Евреи се на самиот врв на деловниот свет? Се чини дека одговорот на овие прашања е многу комплициран и дека тајната ќе остане тајна токму затоа што е тајна. Меѓутоа, доколку ве интересира оваа тема, можете да најдете завидна листа на литература од автори со еврејско потекло кои се обиделе да го откријат мајсторството на бизнисот на својот народ.

ЗА ЕВРЕИТЕ НИЗ БРОЈКИ

Евреите имаат предност кога е во прашање финансискиот успех. Бројките кажуваат се: Евреите сочинуваат помалку од две десетини од еден процент од светското население. Само 0,2 отсто. На секоја листа на Форбс на 400 најбогати, повеќе од десет проценти од имињата се од еврејско потекло. Над десет проценти од најбогатите извршни директори на 500-те најсилни корпорации во светот се исто така со еврејско потекло.

Речиси 30 отсто од сите добитници на Нобелова награда се Евреи. Најистакнатите претставници на еврејскиот народ се експерти во најпрофитабилните области (медицина, право и финансии).

ПРЕКУ ЕВРЕЈСКАТА ТАЈНА ДО ДЕЛОВЕН УСПЕХ

Во потрагата по потеклото на деловниот успех на еврејскиот народ, приказната за Тора, хебрејската света книга, нема да ве заобиколи. Религиозните приказни и нивните традиционални објаснувања како и системот на вредности нема да ве заобиколат.

Рабинот Леви Брекман и Сем Џафи напишаа и објавија книга пред десетина години во која се обидоа, може да се каже успешно, да му ги откријат еврејските тајни на деловниот успех на остатокот од светот. Тие пишуваа на народен јазик, за да можат сите да разберат, а целиот систем на еврејскиот пристап кон работата и успехот го сведоа на девет основни лекции.

Во делот на книгата за помирувањето со неуспехот, авторите Брекман и Џафи пишуваат: „Неколку луѓе што ги интервјуиравме за оваа книга изјавија дека зборот „неуспех“ не е дел од нивниот вокабулар. Колку и да беа лоши работите, тие никогаш не ја гледаа ситуацијата како целосно фијаско. Најдобар пример за личност со ваков став е Дејвид Слегер, бизнисмен, партнер на хеџ фондот Атикус Капитал. Неговиот став е дека ситуациите ретко може да се наречат целосно безнадежни. Секогаш постои шанса да се спаси човек“.

„КОЈЗНАЕ ЗОШТО Е ТОА ДОБРО“

Гореспоменатиот Дејвид Слегер бил инспириран од овој пристап кон неуспехот на личност од Талмудот, Нахим Иш Гам Зу. Во буквален превод, името на овој човек значи: Нахум – човек чија изрека е „Кој знае зошто е добро“. Името го добила затоа што, колку и да била лоша ситуацијата, тој би имал навика да кажува гам зу летови, што значи „Кој знае зошто е добро“. За него немаше ништо што може да се нарече лош исход. Од негова гледна точка, сè има своја цел. Па, дури и ако ситуацијата не изгледа добро во одреден момент, прашање на време е кога ќе стане.

Споменатиот Дејвид Слегер признава дека никој не е совршен и дека грешките се составен дел од секоја работа и вели: „Можеби погрешно ги проценив работите, но она што се случува на крајот е секогаш заради нешто добро „гам зу летових“ – без разлика колку се работите на берзата за мене, тоа е за мое добро. Меѓу колегите сум познат по тоа што ретко се откажувам од инвестирање и ретко се предомислувам. Ако ситуацијата изгледа дека инвестицијата ќе пропадне, јас обично ја гледам како можност да купам уште повеќе, по поевтина цена“.

КОСМОСОТ ДЕЛИ КАРТИ

Постојат два начини на кои човекот гледа на негативна ситуација. Ова е мислењето на Слегер и тој продолжува: „Кога ќе падне вредноста на акциите во кои инвестирам, можам да гледам на тоа како на скапа лекција од која научив многу. Сепак, многу попозитивно е да се размислува за тоа како можност да се купат повеќе акции. Вообичаено, кога вредноста на инвестицијата ќе почне да паѓа, постои реална можност работите да се подобрат, во насока на успех.

Овој концепт е од витално значење за да се осигура дека грешките нема да останат трајни и на крајот да доведат до успех. Некои луѓе лично го доживуваат неуспехот, односно се поистоветуваат со него. Тие не можат да ја видат светлата страна на настаните. Кога вредноста на нивните постапки паѓа, тие губат срце и во приватниот авион. Меѓутоа, за оние кои се способни да ја видат добрата страна во сè, кои разбираат дека постојат повисоки сили кои се надвор од нашата контрола, вистински личен неуспех практично не постои. Таквите луѓе веруваат дека космосот им ги дал најдобрите мапи. Има нешто позитивно зад секој неуспех – она ​​што може да изгледа како неуспех во очите на другите има потенцијал за иден успех“.

ЕВРЕЈСКАТА ТАЈНА НА ПОБЕДНИКОТ

Ако имате пристап до животот и делото на Дејвид Слејгер со предизвикувачки ситуации, ќе се справите со истрајност во вложувањето дури и кога ситуацијата станува многу тешка. Ќе истраете дури и кога другите ќе почнат да се откажуваат. И тука лежи клучот за успехот. Слегер вели: „Победници во овој бизнис се оние на кои рацете не им треперат лесно.

Авторите на книгата Еврејската тајна на деловниот успех Леви Бекман и Сем Џафи одржаа лекција и краток водич за добар живот и бизнис од примерот на нивните соговорници Дејвид Слејгер.

БИЗНИС ЛЕКЦИИ

Иако може да се направат грешки на повеќето работни места, никогаш не треба да го нарекувате вашиот потфат неуспешен. Кога се чини дека вашиот бизнис пропаѓа, побарајте ја добрата страна – сите работи кои се успешно завршени ја поминале таа фаза што ја надминале. Сè што треба да направите е да ги погледнете работите од поширока перспектива и, без разлика на „овде и сега“, да верувате во посветла иднина. Вистинскиот личен неуспех може да се дефинира како состојба на умот наместо состојба на постоење. Секој прави грешки, а вие можете да не успеете само ако си дозволите, велат авторите на книгата.

извор: пари.мк

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.