Европска Унија побара од земјите-членки подобро да им објаснат на своите граѓани што се социјална дистанца и хигиенски правила.

Барањето е со цел да се спречи вториот бран на новиот корона вирус.

Изминатите недели во земјите-членки на ЕУ забележан е зголемен борој на инфицирани луѓе со Ковид-19 на дневно ниво.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.