Ерусалим доби крст од струмичани на кој е испишана молитвата на македонски јазик, а како што објавија медиумите се одржала и литургија на македонски јазик.

Да си овде деновиве е вистински благослов и вистинско уживање. Никогаш во животот не сме се чувствувале толку духовно исполнети. И најважно од се’ е тоа што овде знаат за Македонија, и ја почитуваат многу, изјавија за порталот Струмица Денес, учесниците во делегацијата во Ерусалим.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.