Вулканот Етна повторно еруптираше, јавуваат италијански медиуми. Лава тече низ кратери на источниот брег на Сицилија, во близина на Месина и Катанија. На северната страна на кратерот „Југоисток“ се појави нова еруптивна пукнатина од која излегува лава. Во исто време, ерупциите на пепел и чад се менуваат од новото отворање во близина на врвот на северниот раб на кратерот.

Вулканот Етна се смета за најголемиот и најактивниот вулкан во Европа. Неговите чести ерупции се придружени со големи теченија на лава, но тие ретко претставуваат опасност за населените места.

Етна е еден од вулканите со најдолги историски записи за ерупции кои датираат од пред повеќе од две илјади години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.