Откако мајката на малото кутре Роки умрела набрзо по породувањето, една крава сама го одгледала сирачето. Две години живееле заедно, јаделе, си играле, спиеле еден покрај друг во шталата. Роки секаде ја следел кравата, спиејќи на грб и криејќи се меѓу нозе кога била уплашена.

Но, фармерот решил да ја подари кравата на друг фармер во близина.

Тоа многу го погодило Роки. Тој викал, плаче, одбивал да јаде и го минал денот чекајќи мајка му да се врати. Во еден момент, Роки дури и истрчал од фармата да го следи мајчиниот глас додека мукала од својата нова штала.

На крајот, фармерот се предомислил и решил да ја зарджи кравата заради животинчето кое ја сака.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.