Милиони луѓе низ целиот свет веруваат во правилата на фенг шуи, а многумина ги кажуваат сите придобивки кои ги искусиле од овие правила за распоредување.

Според ова верување, фигурата на слон е симбол на среќа и успех. Личноста која ја носи во куќата ќе доживее голем успех на сите полиња, животoт и се сменува од корен кога со овој предмет ја декорите својата куќа.

Еве каде треба да застане фигурата на слон?

Слон во близина на влезната врата привлекува среќа и сила за домаќинството, додека слонот во дворот ја штити куќата од негативните влијанија однадвор. Фигурата на слон во спалната соба ја претставува љубовта меѓу двајцата и го зачувува бракот, додека фигурата на мајката на слонот со младенчето го зачувува добриот однос на родителите со децата.

Паровите кои сакаат бебе треба да стават слон во спалната соба, но не заборавај еден во детската соба за креативност и знаење. Слонот со подигнат сурла значи успех, и со спуштена долговечност.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.