Шливката се најде меѓу прашањата на британскиот „Кој сака да биде милионер“, а одговорот го знае само мајката на натпреварувачот:

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.