Најмалку 23 лица починале во Мексико откако консумирале алкохолен пијалак кој содржел метил алкохол, соопштија денеска локалните власти.

Труењето се случило изминатиот викенд државата Пуебла, за време на погреб.

Пациенти со симптоми на труење и вчера биле примени во болницата. Тие се пожалиле на главоболка, гадење и повраќање.

Градските власти ги негираа гласините дека пациентите починале како резултат на епидемијата на коронавирусот.

На погребот имало околу 80 луѓе.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.