Пандемијата на коронавирус, исто така, предизвика теорија на заговор во кој многумина сè уште веруваат – дека мрежата 5G (и Бил Гејтс) се виновни за сè. Еден Србин реши да провери дали има вистина во тоа.

Душко Милошевиќ го објави на Твитер експериментот што го спроведе – и реши да провери дали жиците во заштитните маски се всушност 5G антени. Иако оваа изјава на почетокот е апсурдна за здравите луѓе, да се потсетиме дека многу луѓе избираат да не носат маски заради тоа, што може да го загрози здравјето на сите околу нив.

Значи, Милошевиќ реши да го провери чекор по чекор она што е всушност скриено во нашите заштитни маски.

Прво, ја пресеков маската со скалпел, прецизно и ја извадив антената – Душко го започна својот експеримент.
Потоа ги измери жиците што ги пронајде внатре:

Тој нагласи дека користел клунесто мерило, бидејќи точната должина на антената е „исклучително важна при истражувањето на овој вид“.

Дојдов до резултат дека антената е во двојната хируршка маска долга 96,3 мм. Антената е со жица, но обложена со пластичен изолатор. Изолаторот, како и изградбата на антената, потсетува на ефтини жици со кои производителите врзуваат кабли на нови уреди, но верувам дека тоа било идејата на оние што инсталирале антени во хируршките маски за еднократна употреба, да нè збунат со такви навидум тривијалности – се шегува Милошевиќ.
И тогаш тој започнува детална анализа, така што за момент ни се чинеше дека навистина постои светски заговор за контрола на луѓето преку маски:

Должина на антена од 96,3мм, на едно парче, значи омнидирекционална функција што дејствува вертикално пред вашето лице, при што добива сигнали од насоката што ја барате и со грб свртени. Не прима сигнали од вашата лева или десна страна, верувам дека е наменета да прима сигнали додека гледате нешто, билборд можеби. Главната фреквенција на расудување на таквата антена е на 3000mhz, што е опсегот што американското Федерално биро за комуникации го резервираше за метеоролошки сателити.

Сепак, брзо станува јасно која е „вистинската вистина“:

Факт е дека самата антена, без делови за демоделација на сигналот, нема никаква смисла, но ако земеме предвид дека тие гумени ленти околу ушите можат да го демодираат сигналот, иако не можат, но претпоставуваме дека можат, тогаш е маска за еднократна употреба со интегрирана антена и може да се создаде илузија дека можете да ја почувствувате надворешната температура многу полесно отколку без маска. Она што маската не спречува, а тоа е да се види колку луѓе фрлаат отпадоци од канти и колку ги загадуваат реките – рече Душко.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.