За првпат по нуклеарната кастрофа во Чернобил во април 1986 година, дронот „Елиос 2“ влезе во петтиот реактор од уништениот комплекс за да истражи дали има нуклеарен отпад.

Овој реактор бил во завршна фаза на изградба за време на експлозијата, но не беше познато дали во базените имало прачки со гориво од осиромашен ураниум.

„Елиос 2“ откри дека базените се празни, односно дека нема реактен нуклеарен отпад во реакторот.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.