За време на традиционалните свадбени прослави во Србија е многу важно да се испочитува обичајот во кој при доаѓање на младоженецот кај невестата со пушка се пука во закачено јаболко од покривот на куќата.

Меѓутоа, сватовите на една српска свадбена веселба решиле обичајот да го подигнат на ново ниво, па наместо со пушка кон јаболкото пукале со зоља.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.